MCER czyli Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

with Brak komentarzy

Mareckie Centrum Edukacyjno Rekreacyjne

Czy wiecie, że w podwarszawskich Markach mamy światowej klasy ekologiczny kompleks edukacyjno-rekreacyjny, w którego skład wchodzą szkoła podstawowa, pływalnia ze strefą SPA i grotą solną, wielofunkcyjna hala sportowa, sala fitness i sala sportów walki, scena MCER czyli sala widowiskowo-koncertowa, publiczna biblioteka w Markach, zespół boisk sportowych, sportowy plac zabaw (linarium) oraz miasteczko ruchu drogowego?

Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem tego nowoczesnego miejsca, różnorodności i mnogości oferowanych tutaj aktywności sportowo-kulturalnych dla całych rodzin, dopracowanej infrastruktury, świetnej lokalizacji oraz zastosowanych w całym kompleksie innowacyjnych ekologicznych rozwiązań, które pomagają dbać o środowisko naturalne.

MCER jako super ekologiczny obiekt

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne, w skrócie MCER, jest ekologicznym obiektem zeroenergetycznym, co oznacza, że zużywa tyle energii ile sam wyprodukuje (w bilansie rocznym). Projekt opracowała warszawska pracownia Punkt Zero, natomiast dzięki realizacji obiektu przez firmę Budimex, MCER zdobyło tytuł Sportowego Obiektu Roku 2019. Jest to pierwszy tego typu kompleks edukacyjny w Polsce, który uzyskał prestiżowe certyfikaty GBS (Green Building Standard) oraz BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), co potwierdza bardzo wysokie standardy zastosowanych przy jego budowie rozwiązań ekologicznych. Chodzi m.in. o wykorzystanie całego systemu odnawialnych źródeł energii i innych ekologicznych rozwiązań, takich jak m.in.: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, dachy bagienne, urządzenia oszczędzające wodę oraz urządzenia służące do produkcji energii elektrycznej z gazu.

Nie chcę zarzucać Was tutaj zbyt dużą ilością informacji o zastosowanych w obiekcie ekologicznych rozwiązaniach. Zanim jednak przejdziemy do części praktycznej czyli przeglądu infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, z jakiej można skorzystać na miejscu, opowiem Wam krótko o dachach bagiennych, gdyż one wzbudziły moją największą ciekawość.

Otóż dachy bagienne zwane także zielonymi dachami to takie dachy, na których posadzono roślinność z wysoką zdolnością transpiracji, dzięki czemu w ciągu roku oddają do atmosfery więcej wody niż na nie spada. Oznacza to też, że są takim naturalnym klimatyzatorem budynku, regulują klimat zarówno wewnątrz jak i wokół obiektu. Dodatkowe ich funkcje to oczyszczanie wody oraz niwelowanie efektu wyspy ciepła. Razem ze zbiornikiem retencyjnym umieszczonym pod trybuną boiska oraz z połączonymi z nim okolicznymi stawami, dachy bagienne tworzą w MCER cały system gospodarowania deszczówką. Ciekawostką jest również to, że na dachu wybudowano ścieżkę edukacyjną dla uczniów szkoły podstawowej wchodzącej w skład kompleksu.

Co znajdziecie w MCER?

MCER to kompleks 2 budynków otoczonych z jednej strony ogromnym, pięknie zaprojektowanym dziedzińcem wypoczynkowym, a z drugiej strony zewnętrznymi boiskami sportowymi i miasteczkiem ruchu drogowego. Za boiskami znajduje się kilka stawów.

Pierwszy z budynków pełni funkcję edukacyjną - mieści się tutaj szkoła podstawowa nr 4 w Markach oraz filia biblioteki publicznej w Markach. W drugim budynku, zwanym budynkiem wielofunkcyjnym, mieści się hala sportowa, pływalnia oraz sala koncertowo-widowiskowa.

Przed głównym wejściem do kompleksu, od strony ulicy Wspólnej, znajduje się obszerny parking, a w głębi za budynkiem wielofunkcyjnym jest umiejscowiony sportowy plac zabaw dla dzieci i stanowisko do ćwiczeń typu street workout. Możliwe jest również dojście do MCER ścieżką pieszo-rowerową przy stawach od strony ulicy Stawowej, ale jest ono otwarte tylko w godzinach 7:30-19:00.

boisko sportowe MCER

źródło grafiki: mcer.pl

Pływalnia - mieści się na pierwszym piętrze wielofunkcyjnego budynku. W jej skład wchodzi sportowy basen o długości 25 metrów oraz mniejsza część rekreacyjna. W części rekreacyjnej woda jest cieplejsza, znajduje się tam zjeżdżalnia, brodzik dla bobasów o głębokości 20cm, 2 stanowiska z jacuzzi, tor z prądem wodnym oraz strefa z krótszymi torami pływackimi o głębokości od 80 do 110cm doskonała do nauki pływania dla dzieci.

Ofertę pływalni uzupełniają sauny: fińska, parowa, biosauna, sauna z niskotemperaturową podczerwienią IR oraz grota solna i grota śnieżna.

Jeśli chodzi o zaplecze, to znajdują się tu nowoczesne szatnie z podziałem na damskie, męskie i rodzinne i z ułatwieniami do przebierania dzieci (np. przewijak, wysokie krzesełko, w którym można dziecko przypiąć szelkami), a także część na korytarzu wyposażona w suszarki do włosów.

Osoby towarzyszące aktywnym pływakom mogą wejść na widownię usytuowaną po lewej stronie od kas i blisko basenu sportowego.

W części basenowej niestety nie można robić własnych zdjęć, dlatego poniższe zdjęcia nie są mojego autorstwa. Jeśli chcecie zobaczyć więcej zdjęć z pływalni, zachęcam do odwiedzenia oficjalnej strony MCER Pływalnia, gdzie znajduje się także aktualny grafik, regulamin i cennik.

pływalnia MCER

źródło grafiki: mcer.pl

pływalnia MCER

źródło grafiki: builderpolska.pl

Sale sportowe - na terenie obiektu dostępna jest sala fitness, sala sportów walki oraz wielofunkcyjna hala sportowa.

Scena MCER - to imponująca sala widowiskowo-koncertowa mogąca pomieścić nawet 300 osób. Odbywają się tutaj wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne, zarówno artystyczne, jak i muzyczne czy widowiskowe. Miejsce można też wynająć pod organizację własnych wydarzeń.

Biblioteka - w tym samym budynku co szkoła podstawowa, działa również biblioteka publiczna miasta Marki filia w Pustelniku.

Zespół boisk sportowych - składa się z dużego stadionu sportowego z bieżnią zaopatrzonego w trybuny dla widzów oraz z mniejszego, ogrodzonego boiska wielofunkcyjnego umiejscowionego w głębi kompleksu, przy przejściu pomiędzy stadionem do budynku wielofunkcyjnego.

obiekt sportowy w MCER

boisko sportowe MRER

Miasteczko ruchu drogowego - świetne miejsce do nauki zasad ruchu drogowego dla najmłodszych. Dzieciaki mogą tutaj sprawdzić w praktyce jak działa sygnalizacja świetlna oraz poznać najważniejsze znaki drogowe.

Miasteczko Ruchu Drogowego

Miasteczko Ruchu Drogowego w MCER

Dziedziniec rekreacyjny przed budynkiem - pięknie zaprojektowany i zagospodarowany teren wyposażony w ławki do wypoczynku, stojaki rowerowe i obsadzony łąkowymi roślinami pełni funkcję wypoczynkową, estetyczną, ale również jest dodatkowym miejscem, na którym odbywają się różne aktywności zorganizowane przez MCER. MCER

W wakacje 2021 w piątki o godzinie 7:30 rano przed MCER odbywają się bezpłatne zajęcia jogi prowadzone przez instruktorkę z Akademii Pani Szafki.

joga w MCER z Akademią Pani Szafki

źródło grafki: FB Akademia Pani Szafki

Sportowy plac zabaw - znajduje się na tyłach budynku wielofunkcyjnego. Znajdziecie tam duże linarium i zestaw sprawnościowy dla starszych dzieci. Na młodszych czekają drążki, huśtawki i karuzela, a dla dorosłych jest również imponujące stanowisko do ćwiczeń typu street workout.

linarium w MCER

plac zabaw w MCER

plac zabaw w MCER

plac zabaw w MCER

Jeśli jeszcze nie znacie tego miejsca, to wakacje są doskonałym czasem, aby to nadrobić. Szczególnie polecam wybrać się na początek na przyjazny dzieciom basen, a przy okazji zobaczycie sobie resztę kompleksu. A zdecydowanie jest co oglądać!

 

Trochę się napracowałam nad tym wpisem. Jeśli uważasz, że jest przydatny, proszę udostępnij go innym, aby też mogli skorzystać. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz albo polubisz mój fanpage na FB, o TUTAJ. Z góry wielkie dzięki!

Zostaw Komentarz