Pałac Ślężany – elegancka i kameralna miejscówka nad samym Bugiem

with Brak komentarzy

Pałac w Ślężanach to niewątpliwie jeden z bardziej urokliwych, choć być może mniej znanych zakątków na Mazowszu. Mam nadzieję, że tym wpisem uda mi się pokazać Ci piękno tego miejsca i zachęcić Cię również do odkrycia tej wyjątkowej pod względem przyrodniczym i ciekawej historycznie okolicy.

Pałac Ślężany

Pałac Ślężany

widok na rzekę Bug z terenu Pałac Ślężany

taras widokowy w Pałacu Ślężany - widok na rzekę Bug

Kilka słów o pałacu

Pięknie odrestaurowany pałac Ślężany otoczony malowniczym parkiem krajobrazowym jest obecnie własnością prywatną i jest wykorzystywany jako centrum biznesowo-konferencyjne służące organizacji spotkań firmowych lub rodzinnych, a także innych wydarzeń. Można tutaj np. zorganizować kameralne przyjęcie komunijne, chrzciny albo uroczysty obiad. W weekendy obiekt funkcjonuje jako kawiarnia-restauracja i jest otwarty w godzinach od 11:00 do 18:00. Pałac wyróżnia się pięknymi wnętrzami i dysponuje 11 pokojami z 24 miejscami noclegowymi.

Położenie i ciekawostki przyrodnicze

Pałac Ślężany jest usytuowany na urokliwej nadbużańskiej skarpie. Z tarasu restauracji mieszczącego się na tyłach budynku można podziwiać przepływającą tuż obok rzekę Bug. Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że wchodzi ono w skład obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu. Obszar ten obejmuje przepiękne tereny położone wokół dawnych koryt Bugu, zarówno suche pastwiska, jak i bagna oraz piaszczyste wyspy porośnięte łęgami wierzbowymi lub topolowymi. Dolina Dolnego Bugu jest również ważną ostoją ptaków wodno-błotnych, stanowi m.in. jedno z rzadkich w Polsce stanowisk lęgowych gadożera. Inne często występujące na tym obszarze ptaki to m.in. bocian biały, samotnik, derkacz, wodnik czy kania czarna. Pałac Ślężany leży również na trasie czerwonego szlaku rowerowego z pobliskiego Kuligowa.

Ciekawostki historyczne

W XVIw. w tym miejscu stał drewniany dwór, majątek należał do rodziny Chajęckich z Chajęt herbu Korab. Posiadłość ta została zakupiona przez Jana von Egerta, który w 1880 roku, wzniósł tutaj murowany jednokondygnacyjny pałac łączący w sobie cechy stylu neoklasycystycznego z barokowym.

Rodzina Egertów posiadała również browar w Ślężanach, składający się z kilku budynków. Obok browaru znajdowały się pola z chmielem. Piwo produkowane na tych terenach było ważone z chmielu własnej produkcji i butelkowane. Ciekawostką jest to, że za najstarszą polską etykietę na butelce piwa uważa się właśnie etykietę piwną z browaru Ślężany.

źródło grafiki: browarymazowsza.pl

W latach 1895-1921 pałac wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli (kolejnymi właścicielami zespołu pałacowo-parkowego w Ślężanach byli Chełmińscy, Ostrowscy, Jaworscy, Jucińscy oraz Stanisław Gralewski). W czasie II wojny światowej pałac został zniszczony. Po wojnie majątek przejęło państwo i w latach 1956-1979 funkcjonowała tutaj szkoła. Następnie właścicielem pałacu zostało Centrum Badawczo-Konstrukcyjne z Pruszkowa i w końcu został on własnością banku PKO BP. W latach 1980-1992 obiekt został wyremontowany i zamienił się w centrum konferencyjne.

Park wokół pałacu

Budynek pałacu jest otoczony dostojnym parkiem krajobrazowym na planie kwadratu (2,6ha). Rosną tutaj m.in. majestatyczne kasztanowce i dęby. Jeden z tych dębów jest obecnie symbolem Centrum Konferencyjnego Pałac Ślężany. Na uwagę zasługuje też rosnąca w parku piękna sosna czarna. W parku wytyczono alejki spacerowe utwardzone obecnie kostką, są też zadbane trawniki, które zachęcają do odpoczynku na kocach w cieniu drzew. W 2009 roku zespół parkowy w Ślężanach został wpisany na „Listę preferencyjnych parków i ogrodów zabytkowych dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

park otaczający Pałac Ślężany
park krajobrazowy Pałac Ślężany

Restauracja

Menu w restauracji jest stałe. Wybór dań może nie jest zbyt duży, ale zaspokoił nasze oczekiwania i wszystko, czego próbowaliśmy bardzo nam smakowało. Z zup wybraliśmy rosołki dla dzieci i żurek ślężański, a z dań głównych dorsza w pieprzu cytrynowym z cytrynowym sosem oraz polędwiczki wieprzowe marynowane w ziołach. Dla dzieci był też tradycyjnie kurczak w panierce i kopytka. Jeśli nie macie ochoty na obfity obiad, warto wstąpić chociaż na kawę i wypić ją na pałacowym tarasie, skąd możecie podziwiać przepływającą tuż obok rzekę Bug.

Nasze wrażenia:

W pałacu i parku w Ślężanach spędziliśmy bardzo przyjemne, sobotnie popołudnie rozkoszując się malowniczymi widokami, spokojem i pięknem otaczającej to miejsce natury. To świetny pomysł na weekendową rodzinną wycieczkę z pysznym obiadem w stylowym otoczeniu. Wizytę w pałacu można też połączyć ze spacerem lub z wycieczką rowerową po okolicy (prowadzi tutaj czerwony szlak rowerowy z Kuligowa).

Co warto zobaczyć w okolicy?

Jeśli wybieracie się do Pałacu w Ślężanach, warto również odwiedzić Skansen w Kuligowie, poniżej klikając w link znajdziesz recenzję z naszego pobytu:

Innym ciekawym miejscem w okolicy jest świetna wodniacka miejscówka i pięknie zagospodarowana plaża w Słopsku na terenie dawnej żwirowni, poniżej znajdziesz więcej zdjęć i naszą recenzję z tego miejsca:

Może Cię również zainteresować:

Przypisy:

Podczas pisania powyższego tekstu, korzystałam z informacji zawartych na kilku stronach internetowych, poniżej znajdziesz ich źródła:

  1. strona internetowa Instytutu na rzecz Ekorozwoju (ine.eko.org.pl) – Dolina Dolnego Bugu
  2. oficjalny serwis informacyjny gminy Dąbrówka (dabrowka.net.pl) – spotkanie z zabytkami
  3. strona internetowa Pałacu Ślężany (palacslezany.pl)
  4. strona internetowa Browary Mazowsza (browarymazowsza.pl)
  5. strona internetowa Poszukiwania (poszukiwania.pl)

Trochę się napracowałam nad tym wpisem. Jeśli uważasz, że jest przydatny, proszę udostępnij go innym, aby też mogli skorzystać. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz albo polubisz mój fanpage na FB, o TUTAJ. Z góry wielkie dzięki!

Zostaw Komentarz