Czy zdarzyło Ci się kiedyś opowiadać kilkulatkowi o Wielkim Wybuchu, o kosmosie albo o sile grawitacji? A gdyby tak spróbować i zobaczyć co się wtedy stanie? Pewnie zastanawiasz się czy Twoje dziecko cokolwiek z tego wyniesie? Czy będzie zainteresowane? Czy to nie za wcześnie i czy na pewno warto wprowadzać je w taką tematykę?
– Mamo, a co to jest orbita? (…) A co to jest jądro?” (…) A po co są atomy? – Takie między innymi pytania, postawione przez dzieci w wieku pięciu i siedmiu lat, pojawiły się u nas w domu przy pierwszym czytaniu Bajek Kwantowych.
Bajki Kwantowe to pierwsza z serii książek wprowadzających dzieci w fascynujący świat kosmicznych opowieści i jednocześnie przybliżających w przystępny sposób tematykę fizyki kwantowej i zagadnień związanych ze wszechświatem. Autorem tego projektu jest Kamil Hajduk, znany w sieci jako Programista po godzinach. Jak twierdzi autor, do napisania książki zainspirowały go jego własne dzieci i chęć przekazania im w prosty oraz interesujący sposób wiedzy o fizyce kwantowej. Następnie bajki zobaczyły sąsiadki, a ponieważ spodobały się ich dzieciom, pojawił się pomysł na ich wydanie i pokazanie szerszemu gronu.
Głównymi bohaterami książki są dwa wesołe Błyski. Błyski to bracia, dwa zwierzątka przypominające trochę liski, a trochę szopy, których piękne futerka migają, gdyż są zbudowane z fotonów. Mały Błysk i Duży Błysk lubią podróżować po niebie i chmurach, lubią też pływać w oceanie. Tak naprawdę wszędzie ich pełno bo nieustannie się przemieszczają i zderzają się ze sobą. Ich przygody przykuwają uwagę dzieci, a gdy to się już stanie, przy okazji i w formie ciekawych opowieści oraz rysunków wykonanych węglem prezentowane są treści o charakterze edukacyjnym.
Dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, są z natury ciekawe świata, chłoną przedstawianą im wiedzę jak gąbka i chętnie zapoznają się z podstawami różnych zjawisk i przeróżnymi dziedzinami nauki, jeśli tylko zostaną im one pokazane w przystępnej dla nich w formie (czyli na pewno nie nudnej lekcji, ale interesującej opowieści lub wręcz zabawy).
Uroku książce dodają przepiękne ilustracje autorstwa Karoliny Wiśniewskiej. Dzięki nim dzieciaki jeszcze bardziej wciągają się w niezwykły świat fizyki kwantowej i zdecydowanie łatwiej im przyswoić sobie nowonabytą wiedzę. Kolorowe ilustracje bawiących się braci Błysków przeplatają się tutaj z rysunkami edukacyjnymi wykonanymi węglem.
Bajki kwantowe to również świetny pomysł na niebanalny prezent. Taki upominek zapewni nie tylko miłe spędzenie wolnego czasu z dziećmi, ale także zainspiruje dziecko do zadawania pytań, a rodzicom pomoże przy udzielaniu odpowiedzi. Książeczka może stać się zatem punktem wyjścia do ciekawych rozmów między dorosłymi, a małymi czytelnikami i towarzyszyć w fascynującej przygodzie jaką jest codzienne odkrywanie świata. To wszystko sprzyja jednocześnie umacnianiu więzi przez wspólne czytanie i o to właśnie chodzi!
Jako Parenting w Praktyce wraz innymi blogerami wspieramy medialnie Bajki Kwantowe, gdyż lubimy odkrywać takie ciekawe projekty przygotowane przez innych rodziców z pasją i od serca. Czekamy z niecierpliwością na kolejną serię bajek oraz na zapowiadaną przez autora grę o podobnej tematyce. Fragment książki Bajki Kwantowe możesz przeczytać TUTAJ, a jeśli chcesz od razu dokonać zakupu kliknij TUTAJ
Zapraszamy również serdecznie na bezpłatne spotkanie autorskie z Kamilem Hajdukiem przeznaczone dla rodziców z dziećmi w wieku od 4 lat. Spotkanie odbędzie się już 16 stycznia 2020 roku o godzinie 15:30 w „3 pokojach z kuchnią” przy ulicy Głębockiej 84 (Zielona Białołęka), na II piętrze. W programie możliwość zapoznania dzieci z książką Bajki Kwantowe, informacje na temat kolejnych części oraz słodki poczęstunek przygotowany przez samego autora książki. Klikinij TUTAJ, aby przejść do wydarzenia na Facebooku. Organizatorem spotkania jest Zielonobiałołęcki Klub Mam.
A jeśli interesuje Cię temat szeroko pojętej dodatkowej domowej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, kliknij też TUTAJ aby zobaczyć wpis o polecanych przez nas pierwszych bajkach po angielsku dla dzieci.
Zostaw Komentarz