Akuku Mamo – aplikacja którą powinna mieć każda mama

with 1 komentarz
aplikacja Akuku Mamo
Akuku Mamo

Jak w łatwy i przyjemny sposób poznać inne mamy z najbliższej okolicy? Jak szybko sprawdzić czy ich dzieci są w podobnym wieku co nasze, czy mają zainteresowania zbieżne z naszymi i czy chcą spędzać z dziećmi czas w podobny sposób co my?

Zanim odpowiem Wam na te i kilka innych pytań o najnowszą aplikację dla mam, myślę że warto przyjrzeć się współczesnemu modelowi macierzyństwa i zastanowić się, jakie wynikają z niego potrzeby dla zwykłej mamy. Kiedy zrozumiemy tę zależność, staje się jasne dlaczego aplikacja Akuku Mamo w tak krótkim czasie podbiła już serca i telefony tysięcy mam.

Odwieczna potrzeba przynależności do wspólnoty kobiet

Kiedyś dzieci wychowywała cała wieś. Odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi rozkładała się na kilka osób, zwykle kobiet tworzących pewną wspólnotę w swoim lokalnym środowisku. Młodą mamę otaczało więc zwykle grono starszych lub bardziej doświadczonych kobiet, dzięki którym mogła czerpać na bieżąco wiedzę o macierzyństwie i nie musiała uczyć się wszystkiego na własnych błędach. Samotność raczej nie była wówczas problemem. A trud i monotonię dnia codziennego o wiele łatwiej jest przetrwać wśród osób, które znają i rozumieją nasze problemy.

Samotność we współczesnym macierzyństwie

Dzisiaj czasy są zupełnie inne. Wiele młodych mam, zwłaszcza z dużych miast, jest pozostawionych samym sobie. Tata dziecka zwykle pracuje cały dzień poza domem. Rodzina często daleko. Bezdzietni znajomi - zapracowani, a jak mogą się spotkać to raczej nie w ciągu dnia. Znajomi z dziećmi - często zbyt daleko. Bywa więc tak, że świeżo upieczone mamy same ze sobą i ze swoim dzieciątkiem spędzają wiele, wiele godzin, a może i całe dnie. Czasem ich jedyną rozrywką i kontaktem ze światem zewnętrznym może być pójście po zakupy do pobliskiego sklepu czy pobyt na placu zabaw w cieplejsze dni. Jednak znajomości zawarte na placach zabaw (jeśli w ogóle się zdarzą) rzadko mają potencjał by się rozwijać, bo przecież zwykle nie wymieniamy się telefonami z dopiero co poznaną w piaskownicy inną mamą...

Oczywiście nie zawsze macierzyństwo wiąże się z taką samotnością. Jeśli mamy szczęście to siostra, przyjaciółka, kuzynka, szwagierka, koleżanka też akurat są na macierzyńskim i w miarę blisko mieszkają, więc można się z nimi spotkać i jakoś tak od razu raźniej się robi na na duszy.

Coraz częściej, w różnych miejscach, działają też lokalne kluby mam, takie jak np. Zielonobiałołęcki Klub Mam lub są organizowane specjalne spotkania czy warsztaty dedykowane mamom z małymi dziećmi, jak to ma miejsce na przykład w Teatrze Rampa (zobacz wpis Otwarta Rampa dla mam).

Ale co w przypadku, gdy nic z tych rzeczy, a my do tego jesteśmy z dzieckiem mało mobilne bo nie mamy samochodu i naprawdę nie znamy żadnej innej mamy w okolicy?

Akuku Mamo jako elektroniczna swatka dla mam

Tutaj właśnie z pomocą przychodzi genialna w swojej prostocie aplikacja Akuku Mamo. Nazwałam ją „elektroniczną swatką dla mam”, gdyż jest to nowoczesne narzędzie umożliwiające mamom zawieranie nowych znajomości z innymi mamami.

Akuku Mamo

Można ją bezpłatnie pobrać z Google Play albo z App Store, a jej instalacja jest dziecinnie prosta.

Zakładamy tam swój profil, podobnie jak na innych portalach społecznościowych. Możemy dodać swoje zdjęcie, wiek i ilość dzieci oraz określić nasze zainteresowania. Aplikacja działa na zasadzie geolokalizacji, a więc udostępniamy w niej w przybliżeniu miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy.

Akuku Mamo
Akuku Mamo

logowanie do Akuku Mamo
Akuku Mamo

Akuku Mamo logowanie
Akuku Mamo

Jakie korzyści daje apka?

  • Możemy sprawdzić jakie mamy znajdują się aktualnie w naszej najbliższej okolicy;

  • Możemy szybko zobaczyć osoby o podobnych zainteresowaniach lub wychowujące dzieci w zbliżony do nas sposób;

  • Możemy sprawdzić wiek i ilość dzieci, jakie posiadają interesujące nas mamy i w ten sposób „dopasować”  towarzystwo mam i towarzystwo dzieci;

Co dalej?

Kiedy znajdziemy już mamę w okolicy, która w jakiś sposób jest dla nas interesująca np. podziela nasze zainteresowania lub ma dzieci w podobnym wieku, możemy wysłać do niej wiadomość lub po prostu zaczepkę Akuku i jeśli nam odpowie, umówić się np. na wspólny spacer lub wyjście na plac zabaw.

Akuku Mamo
Akuku Mamo

Aplikacja posiada również funkcję forum, na którym można się przedstawić albo pisać inne wiadomości widoczne dla wszystkich zalogowanych mam. Aktualnie w Akuku Mamo jest dziesięć grup tematycznych. Aplikacja jest cały czas udoskonalana i rozwijana.

Kto za tym stoi?

Akuku Mamo stworzyły dwie pomysłowe mamy - Magda Tereszczuk i Marta Mroczek. Ponieważ same zmagały się w macierzyństwie z problemem osamotnienia, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i nareszcie coś z tym zrobić! Wkrótce do zespołu Akuku Mamo dołączyli również: programista Rysiek Biliński, designerki Iga Michalska i Elżbieta Kumela oraz web developer Marek Demko.

Dzięki determinacji całego zespołu pomysł udało się zrealizować i od października 2018 aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub App Store. W tydzień po wystartowaniu, do Akuku Mamo zalogowało się ponad 2 tysiące mam z całej Polski i ta liczba szybko zaczęła się powiększać. Obecnie, w połowie grudnia 2018 liczba zalogowanych osób wynosi już ponad 6700.

Podsumowanie

Aplikacja Akuku Mamo jest dla mnie po prostu genialna w swojej prostocie. Jest darmowa, łatwa w użyciu, łatwa do zainstalowania i ma naprawdę cudowną misję -pomaga nawiązywać znajomości między mamami z okolicy, pomaga dopasować mamy z uwagi na ich zainteresowania, model wychowania, ale także płeć i wiek dzieci.

Widzę wielki potencjał w tej apce, gdyż jest ona swego rodzaju „swatką dla mam” - być może dzięki niej nawiążą się wspaniałe i długotrwałe przyjaźnie, które dzięki dzieciom mogą przetrwać nawet w następnym pokoleniu?

Trochę się napracowałam nad tym wpisem. Jeśli uważasz, że jest przydatny, proszę udostępnij go innym, aby też mogli skorzystać. Będzie mi również bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz albo polubisz mój fanpage na FB, o TUTAJ. Z góry wielkie dzięki!

Wszystkie ilustracje w niniejszym wpisie zostały udostępnione przez Akuku Mamo.

Jedna odpowiedz

  1. Fashioncode
    | Odpowiedz

    Bardzo ciekawa aplikacja 🙂 Fajnie że mamy poprzez taką aplikację mogą nawiązywać nowe znajomości z innymi mamami 🙂

Zostaw Komentarz